Wskaźnik ORP — co oznacza i jaki ma wpływ na wodę pitną?

Wskaźnik ORP — co oznacza i jaki ma wpływ na wodę pitną?

Wskaźnik ORP to skrót zaczerpnięty z języka angielskiego, który oznacza „oxidation reduction potencial”.  Dokładniej ujmując wskaźnik ORP, jest miarą, której wartość określana jest jako potencjał REDOX. Czym są te parametry oraz jaki wpływ na zdrowie ma generator wody wodorowej?

Czym jest potencjał REDOX i wskaźnik ORP?

REDOX to potencjał, który określa potencjał regenerująco-utleniający wody. Im jest on niższy, tym woda cechuje się lepszą jakością i rekomenduje się ją do picia. Zdaniem wielu ekspertów zajmujących się obszarem wody pitnej, obok pH powinien być równie ważnym elementem w momencie sięgania po wodę do picia.
ORP to miara, która pozwala na sprawdzenie jaki potencjał REDOX znajduje się w wodzie. Posłużyć do tego mogą specjalne mierniki, których zakres pomiaru oscyluje pomiędzy -1999 mV a 1999 mV.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie wartości potencjału REDOX naszej wody — nawet w warunkach domowych. Ceny takiego urządzenia oscylują w granicach 99-500 zł w zależności od możliwości i jakości produktu, jak również marki. Taki miernik ze średniej półki w pełni wystarczy do użytkowania domowego.

Woda i jej potencjał — jaka wartość REDOX jest zalecana?

W przypadku gdy woda, którą spożywamy, ma potencjał dodatni, to jest ona gorszej jakości w porównaniu do wody cechującej się ujemnym potencjałem. Chodzi głównie o to, że woda o wysokim potencjale staje się utleniaczem. Aby organizm mógł ją odpowiednio przyswoić, powinien zużyć sporo energii życiowej. Co więcej, powoduje to powstanie wolnych rodników, a więc atomów zawierających niesprawne elektrony. Taki stan rzeczy może powodować między innymi przedwczesne starzenie się. Ponadto jest on przyczyną wielu schorzeń i chorób, takich jak np. miażdżyca. Woda o niższym potencjale redox, mierzona przy pomocy wskaźnika ORP może doprowadzić do powstania odpowiedniego bilansu w naszym organizmie, a przez to poprawić jakość zdrowia, czy też przeciwdziałać wczesnemu starzeniu się organizmu.

Generator wody wodorowej — urządzenie poprawiające potencjał elektryczny wody

Generator wody wodorowej to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, ma na celu stworzenie ze zwykłej wody- wody wodorowej. Cały proces polega na rozpuszczeniu przez generator wody wodorowej wodoru pod bardzo wysokim ciśnieniem.
Powstała woda wodorowa wykazuje takie właściwości, jak:

  • Działanie oksydacyjne,
  • Wspomagające odchudzanie,
  • Regulujące pracę metabolizmu,
  • Spowalniające starzenie się komórek,
  • Wzmacniające odporność,
  • Wspierające regenerację organizmu,
  • Usuwające toksyny z organizmu,
  • Nawadniające organizm.