Rola synbiotyków w zdrowiu ludzkiego organizmu

Rola synbiotyków w zdrowiu ludzkiego organizmu

Prawdopodobnie nie myślisz na co dzień o swoich wnętrznościach, ale masz około 100 bilionów bakterii w układzie trawiennym. Są one często określane jako „flora jelitowa” lub „mikroflora jelitowa”. Chociaż zwykle myślisz o chorobie, gdy słyszysz słowo „bakterie”, wiele z tych znajdujących się w jelitach jest dobrych i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Moje bakterie – za co powinienem im dziękować?

Profil bakteryjny jelit każdej osoby jest inny, może zmieniać się w czasie. Mają na niego również wpływ czynniki, takie jak:

  • wiek,
  • dieta,
  • środowisko,
  • geny,
  • leki (na przykład antybiotyki mogą zabijać wiele bakterii, zarówno dobrych, jak i złych).

Mimo że nie widać tych maleńkich bakterii jelitowych ani ich nie czuje, pojawia się coraz więcej badań, które pokazują, jak obiecujące mogą być. Na przykład niektóre badania pokazują, że mogą one pomóc w zapobieganiu biegunce wywołanej przez antybiotyki/infekcje, lub pomóc w objawach zespołu jelita drażliwego.

Synbiotyk – jak może pomóc zadbać o naturalną florę bakteryjną?

Twoja regularna dieta i suplementy, takie jak synbiotyki są kluczem. Niestety, nie możesz zmienić wieku ani genów, a zmiana środowiska i leków często jest trudna (jeśli nie niemożliwa), ale oto dobra wiadomość: masz kontrolę nad tym, co wkładasz do ust!

Prawdopodobnie słyszałeś o probiotycznych pokarmach lub suplementach, które zawierają te dobre bakterie, o których mówiliśmy. Być może słyszałeś o prebiotykach, które są niestrawnymi, naturalnymi składnikami żywności, które promują wzrost probiotyków.
Być może jednak nie znasz synbiotyków, które są w zasadzie kombinacją tych dwóch. Dzięki jednoczesnemu przyjmowaniu prebiotyków i probiotyków sprawiasz, że mogą one z łatwością współpracować. Zasadniczo prebiotyki pomagają karmić probiotyki, aby te mogły robić to, co do nich należy.

Jeśli interesują Cię suplementy synbiotyczne, porozmawiaj ze swoim lekarzem o zagadnieniach, takich jak:

  • które szczepy poleca,
  • jakie dawkowanie rekomenduje,
  • jakie marki są godne zaufania.

Innym sposobem na dodanie większej liczby synbiotyków do diety jest uzyskanie połączenia niektórych pokarmów. Są też pewne proste kombinacje, dzięki którym w naturalny sposób stworzysz synbiotyk i dadzą Ci w ten sposób mieszankę zarówno prebiotyków, jak i probiotyków.

Jak wprowadzić synbiotyki do swojej diety?

Na śniadanie zjedz jogurt z plastrami banana. Duża ilość jogurtów zawiera probiotyki, a banany to żywność prebiotyczna. Kupując jogurt, poszukaj takiego, który na etykiecie zawiera informację „zawiera żywe kultury bakterii”.

Jeśli chodzi o symbiotyczny obiad – rzuć kilka grillowanych kawałków kurczaka na bułkę pełnoziarnistą z niepasteryzowaną kapustą. Dostaniesz prebiotyki z pełnego ziarna, a probiotyki z kiszonej kapusty. Jako synbiotyk – przekąskę między daniami polecamy domowe krakersy z ziarnami pszenicy zwieńczone serem (np. gouda), który często zawiera probiotyki. Smacznego!