Przęmęczenie? Znajdź chwilę dla siebie

Przęmęczenie? Znajdź chwilę dla siebie

Każdy z nas boryka się czasami z przemęczeniem. Powodem tego może być chwilowy nawał obowiązków – praca, dom, zakupy, lekarz. Do tego dołączmy deszczową pogodę i niskie ciśnienie, a przemęczenie na pewno nas dopadnie.

Jak je rozpoznać?

Przede wszystkim po braku chęci i sił do czegokolwiek. Wstanie z łóżka rano jest problemem, motywacja na zerowym poziomie. Z drugiej jednak strony często pojawia się bezsenność, skutkiem czego nasz sen zamiast 6-8 godzin trwa zaledwie 3-4.

Jak radzić sobie z przemęczeniem?

Po pierwsze – WEŹ URLOP. Pozwól sobie na kilka dni wolnego. I pod żadnym pozorem nie planuj na wolne dni żadnych załatwień. Pamiętaj, że to ma być Twój odpoczynek, a nie kolejne obowiązki. Musisz odpuścić, wyciszyć się. Gdy jesteśmy przemęczeni to najlepszym sposobem na zwalczenie tego będą czasy pod gruszą. Świeże powietrze, trochę umiarkowanej aktywności fizycznej i zero obowiązków na pewno wpłynie na naszą kondycję psychiczną i fizyczną.

Jeżeli nie masz możliwości wzięcia urlopu to spróbuj z kimś porozmawiać o swoich problemach. Postaraj się pozbyć kilku obowiązków, poproś współpracowników w pracy, by Ci pomogli. W domu poproś najbliższych o pomoc. I nie bój się – na pewno nikt nie poczuje się urażony, bo w końcu każdy z nas zmagał się z przemęczeniem przynajmniej raz w życiu.

Nie lekceważ swojego organizmu. Długotrwałe przemęczenie może prowadzić od poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich, jak na przykład problemy z sercem oraz układem nerwowym! Daj sobie czas na zregenerowanie się.