Na co zwrócić uwagę będąc u kosmetyczki?

Na co zwrócić uwagę będąc u kosmetyczki?

Wizyty w salonie kosmetycznym stają się coraz bardziej popularne. Manicure, pedicure, zabiegi na twarz i ciało wykonują zarówno kobiety, jak i mężczyźni w celu poprawienia wyglądu i samopoczucia. Warto wiedzieć, jakie zasady higieny powinny obowiązywać w salonach kosmetycznych.

Dlaczego higiena pracy w salonach piękna jest tak ważna?

Jest to bardzo ważne, ponieważ rośnie liczba zakażeń wirusowych np. HCV, HBV, HIV. Z gabinetów można wynieść grzybicę, świerzb, wszy lub pasożyty. Zapewne zakażenie wirusem HIV nie jest takie łatwe, lecz wirusem HBV, czyli wirusowym zapaleniem wątroby typy B można zarazić się podczas wykonywania manicure. Chodzi nie tylko o możliwość zarażenia klienta, ale również kosmetyczki.

Higiena kosmetyczki.

Wygląd i higiena osobista kosmetyczki to sprawa, na jaką zwracamy uwagę na pierwszym miejscu. Włosy powinny być czyste, upięte, a paznokcie zadbane i pomalowane jasnymi kolorami. W salonie, w łatwo dostępnym miejscu powinny znajdować się rękawiczki jednorazowe, których kosmetyczka powinna używać podczas wykonywania manicure, pedicure i innych zabiegów, w których istnieje możliwość przerwania ciągłości skóry. Wygląd kosmetyczki powinien wzbudzać zaufanie.

Higiena sprzętu kosmetycznego i wyposażenie salonu.

Dezynfekcja narzędzi kosmetycznych, jak i czystość całego salonu kosmetycznego jest bardzo ważna. Stanowisko pracy powinno być uporządkowane i czyste, a kosmetyczka ubrana w odzież ochronną. Salon kosmetyczny powinien być wyposażony w środki antybakteryjne i przeciwgrzybicze do mycia rąk, rękawiczki jednorazowe, papierowe prześcieradła i ręczniki oraz bieliznę jednorazową. Narzędzie takie jak: nożyczki, cążki powinny być sterylizowane w specjalnych płynach dezynfekujących lub za pomocą autoklawu. Dzięki takiemu urządzeniu możliwe jest wyjałowienie sprzętu z żywych bakterii i wirusów, ale również z ich przetrwalnikowych form. Ponadto każda powierzchnia znajdująca się w salonie powinna być regularnie dezynfekowana.

Obecnie stosuje się również jednorazowe narzędzia, które są wyjmowane z opakowania na oczach klienta. Używane są jednorazowe pilniki, tarki do pięt, kapcie do pedicure. Każda kosmetyczka powinna mieć na dłoniach rękawiczki jednorazowe podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych, dla zapewnienia bezpieczeństwa klienta, ale także własnego. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że ceny usług w salonach kosmetycznych, w których zasady higieny są praktykowane na wysokim poziomie, mogą być wyższe.