Magnez – lek czy suplement

Magnez – lek czy suplement

Magnez w postaci leku pozwala uzupełnić niedobory tego pierwiastka w organizmie. Stosowanie preparatów zaliczanych do leków pozwala na efektywniejsze przyswojenie magnezu niż w przypadku większości suplementów. Warto pamiętać, iż najistotniejsza w walce z wszelkimi niedoborami jest właściwa dieta. Jednak w sytuacji, gdy dietetyk bądź lekarz zaleci suplementację, najlepszym wyborem będzie magnez lek.

Czym grozi niedobór magnezu?

Spadek ilości magnezu w organizmie poniżej normy jest niedoborem najczęściej wywołanym błędami żywieniowymi oraz sięganiem po produkty wpływające na zmniejszenie jego stężenia, w tym kawę, herbatę i alkohol. Przeważnie właściwa dieta uwzględniająca produkty bogate w magnez prowadzi do przywrócenia równowagi organizmu, która spowodowana jest przez brak tego pierwiastka. Niedobór magnezu może również być wywołany stosowaniem niektórych leków, w tym antybiotyków oraz może być efektem chorób nerek, nadczynności przytarczyc, zapalenia trzustki czy zaburzonego trawienia.

W efekcie niedoboru magnezu mogą wystąpić skurcze mięśni, zmęczenie i rozdrażnienie, drganie powiek, zwiększona łamliwość włosów i paznokci, zaburzenia miesiączkowania, a także problemy z koncentracją.

Najpierw dieta, następnie magnez lek

Leki oraz suplementy z magnezem powinny stanowić uzupełnienie zbilansowanej diety, a nie być środkiem na uzupełnienie niedoborów mineralnych organizmu. Najlepszą metodą na utrzymanie właściwego poziomu magnezu w organizmie jest prawidłowa dieta bogata w produkty pełnoziarniste, kasze, orzechy, nasiona strączkowe, migdały czy nasiona słonecznika. Magnez znajdziemy również w gorzkiej czekoladzie oraz w wodzie cechującej się wysoką zawartością minerałów.

Magnez lek czy suplement – co lepsze?

Decydując się na stosowanie preparatu aptecznego z magnezem, należy mieć świadomość, iż magnez w formie suplementu i magnez lek to nie to samo. Wiele suplementów nie daje oczekujących rezultatów, ponieważ bardzo często zawierają one magnez w słabo przyswajalnej formie – a mianowicie w postaci tlenku magnezu. O wiele skuteczniejsze są suplementy posiadające w swoim składzie mleczan magnezu bądź cytrynian magnezu.

Leki zawierające magnez są nieco droższe od suplementów, ale przeważnie dają większą pewność co do jakości produktu. Takie preparaty dostępne są głównie w postaci tabletek, czasem również dojelitowych tabletek powlekanych.