Łatwe sposoby na zniszczone dłonie.

Łatwe sposoby na zniszczone dłonie.

Zniszczone dłonie są problemem wielu kobiet zarówno latem, jak i zimą. Latem często robimy generalne porządki z użyciem silnych detergentów lub wykonujemy prace w ogrodzie. Zimą zaś na nasze dłonie negatywnie wpływa mróz i suche powietrze. Poza tym detergentów używa się cały rok, a cierpią na tym nasze dłonie.

Po pierwsze: profilaktyka.

Należy uzmysłowić sobie, że żadne zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą skutku, jeśli dłonie nadal będą narażone na czynniki drażniące. Dlatego zaleca się nosić rękawiczki podczas zmywania, sprzątania oraz prac ogrodowych. Również zimą należy chronić ręce przed mrozem, nosząc rękawiczki i stosując krem ochronny. Ręce najlepiej myć w letniej wodzie i używać kremu nawilżającego po każdym myciu. Warto nosić krem zawsze ze sobą, szczególnie jeśli pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Co robić, gdy skóra dłoni jest wysuszona i pęka?

Przede wszystkim należy wyposażyć się w dobry krem regenerujący. Dobrze jest, aby krem zawierał takie substancje jak: gliceryna, mocznik, aloes, kwas hialuronowy. Można sięgnąć po kosmetyki profesjonalne, stosowane w gabinetach kosmetycznych np. Clarena, La Roche-Posay, Bielenda. Krem do rąk powinien zawierać także filtry przeciwsłoneczne. Jeśli skóra jest bardzo wrażliwa, zaczerwieniona i piecze ważnym składnikiem kremu będzie alantoina, która działa łagodząco.

Domowe sposoby na zniszczone dłonie.

Można wypróbować domowy peeling z grubej soli i oliwy z oliwek. Taki zabieg warto wykonywać dwa razy w tygodniu. Złuszczanie martwego naskórka jest ważne tak samo, jak przy innych częściach ciała.

Po zrobieniu peelingu warto nałożyć na dłonie domową maseczkę. Wystarczy zmieszać żółtko z 3 łyżkami ciepłej oliwy z oliwek, posmarować dłonie i przykryć folią na 20 minut. Po tym czasie zmyć maskę ciepłą wodą. Można zrobić również kąpiele dla dłoni, np. wykonać napar z nagietka, który zawiera witaminę C i karotenoidy. Innym sposobem jest kąpiel w wywarze z siemienia lnianego, które jest bogate w roślinne oleje i śluzy, wspomagające gojenie się drobnych ranek. Po 15-minutowej kąpieli należy posmarować dłonie kremem nawilżającym. Maska z cytryny i miodu pomoże odżywić i zregenerować skórę dłoni. Miód trzeba podgrzać i wcisnąć połowę cytryny. Maskę nałożyć, gdy przestygnie na pół godziny, po tym czasie zmyć ciepłą wodą.

Szybkim sposobem na ukojenie pieczenia suchych dłoni jest nałożenie grubej warstwy kremu i włożenie bawełnianych rękawiczek, przed położeniem się spać. Efekt będzie natychmiastowy. Jeżeli nie mamy czasu na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w domu, warto wykonać serię zabiegów regenerujących u kosmetyczki.