Czym zastąpić rumianek?

Czym zastąpić rumianek?

Herbata rumiankowa jest prawdopodobnie najpopularniejszym napojem ziołowym na świecie. Zapewnia całą masę korzyści leczniczych i smakuje wyśmienicie. Dzisiaj przyjrzymy się tej być może najmodniejszej „herbacie” na rynku – herbacie rumiankowej – i porównamy jej różne zalety z klasyczną, zieloną herbatą.

Czy herbata rumiankowa to naprawdę herbata?

Herbata rumiankowa jest uważana za herbatę ziołową, natomiast każda z typowych herbat pochodzi z gatunku rośliny Camellia sinensis – jak właśnie zielona herbata, która jest wytwarzana z niesfermentowanych liści, dlatego można stwierdzić, iż „herbata” rumiankowa jest nazywana tak, ze względu  na sposób jej przyrządzania, a nie produkcji. Obie jednak – zarówno herbata rumiankowa, jak i zielona są popularne ze względu na korzyści zdrowotne, z których słyną.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę, że rumianek jest zasadniczo najlepiej sprzedającym się ziołem leczniczym na świecie ze względu na jego względnie przystępną cenę, wiele korzyści zdrowotnych i łatwość konsumpcji. Zielona herbata natomiast ma słodko-gorzki smak i niepowtarzalny aromat, które wynikają z uprawy i braku utleniania i również jest bogata w wartości odżywcze.

Korzyści zdrowotne rumianku i dobroci zielonej herbaty

Można mówić niemalże bez końca, na temat korzyści zdrowotnych rumianku np. stwierdzono, że zioło ma silne działanie przeciwzapalne.

Rumianek jest też wymieniony jako jedno z najlepszych ziół do zwalczania stanów zapalnych skóry, a jedna z jego odmian (rumianek niemiecki) może wykazywać niewielką aktywność przeciwlękową u pacjentów z uogólnionym zaburzeniem lękowym. Wykazano również, że aromaterapia z rumianku poprawia objawy lękowe i depresyjne.

Liczne badania podkreśliły również działanie przeciwdrobnoustrojowe olejku rumiankowego, a jeśli ten dodatkowo jest ekstrahowany metanolem – ma znaczący poziom aktywności przeciwdrobnoustrojowej.

Rumiankowa aktywność przeciwutleniająca jest również warta podkreślenia. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się też coraz więcej produktów, które wykorzystują moc tej rośliny. Azulan, czy Swanson Chamomile to ciekawe alternatywy dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z dobroczynności rumianku, ale nie przepadają za herbacianą wersją tego zioła.

Natomiast, jeśli chodzi o zieloną herbatę – można mówić równie wiele. W końcu zielona herbata od wieków uważana jest za napój leczniczy w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Kilka najważniejszych właściwości tej herbaty:

  • Zielona herbata zawiera więcej katechin – przeciwutleniającego związku fenolowego niż jakakolwiek inna odmiana herbaty.
  • Badania epidemiologiczne wykazały, że zielona herbata może być najbardziej skuteczną herbatą w zapobieganiu nowotworom.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje na temat obu herbat, ciężko byłoby zdecydować, która z nich jest lepsza dla naszego zdrowia. Najlepszym wyjściem jest wprowadzenie do codziennego menu obu odmian i czerpanie korzyści z każdej z nich.